Prace Barbary Jonscher na WTS

Prace Barbary Jonscher na WTS

Na Warszawskich Targach Sztuki można będzie zobaczyć i nabyć na stoisku DA Artissima dzieła tej znakomitej powojennej artystki.

Barbara Jonscher urodziła się w Bydgoszczy. Następnie zamieszkała w Warszawie i tutaj prowadziła działalność artystyczną, społeczną i pedagogiczną, m.in. w Instytucie Historii Sztuki UW. Studiowała w gdańskiej PWSSP (1948-51) i warszawskiej ASP (1951-54). Już w 1954 roku otrzymała wyróżnienie podczas berlińskiej wystawy „Junge Generation”. W 1955 roku wzięła udział w przełomowej wystawie „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, czyli słynnym Arsenale. Otrzymała nagrody za malarstwo i rysunek. Wystawiła wtedy m.in. Don Kichota, Lilie wodne i Portret dziewczynki. Stała się jednym najważniejszych „arsenałowych debiutantów”, którzy wnieśli świeży powiew do sztuki czasów odwilży. Od 1955 roku należała m.in. do Klubu Krzywego Koła.

W kręgu jej zainteresowań pozostawały nieodmiennie pejzaż, martwa natura, sceny rodzajowe i portrety. Bardzo ważnym tematem jej twórczości były zwierzęta. Najbardziej interesujący jest cykl „Ryby” z bardzo nowoczesnymi, często niemal abstrakcyjnymi ich przedstawieniami.
Już w latach 1950-tych bardzo dużo rysunków artystki reprodukowano w prasie, szczególnie w Nowej Kulturze, Polityce, Przeglądzie Artystycznym. Skrótowe i bardzo trafne scenki pasowały do nowoczesnej prasy. Stworzyła też wiele projektów scenografii teatralnych i strojów, m.in. do Wariata i zakonnicy, czy przedstawień słynnego Studenckiego Teatru Satyryków (STS), działającego od 1954 roku. Zaprojektowała także scenografię do filmów krótkometrażowych Tren na śmierć konia (1968) i Palić czy nie palić (1971)W 1981 roku dołączyła do grona laureatów prestiżowej nagrody im. Jana Cybisa.

Największa część spuścizny po artystce decyzją realizatorów testamentu trafiła do muzeów narodowych i okręgowych. W rękach prywatnych pozostała jedynie niewielka, ale reprezentatywna dla różnych okresów jej twórczości, grupa dzieł. Obok nielicznych prac olejnych, jest to grupa gwaszy, akwarel, rysunków, monotypii, pokazujących unikalny talent artystki.