Ostatnia aukcja obiektów kolekcjonerskich ze zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson

Ostatnia aukcja obiektów kolekcjonerskich ze zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson

Przedmioty kolekcjonerskie, które stanowiły osobistą własność wybitnej miłośniczki sztuki i filantropki Barbary Piaseckiej Johnson znów idą pod młotek. Stołowe srebra i porcelana, angielskie fotele, krzesła, a nawet stół bilardowy i kilkadziesiąt innych elementów wyposażenia wnętrz, jakie służyły jednej z najzamożniejszych kobiet świata zostaną wystawione na czwartej, ostatniej już aukcji charytatywnej ze zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson.

 

Ich umiarkowane ceny wywoławcze, od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych stanowią zachętę nawet dla mniej zasobnych kolekcjonerów.

 

Barbara Piasecka Johnson jest powszechnie znana jako kolekcjonerka sztuki. Jednak o skali jej osiągnięć na tym polu mało kto wie. Jeśli uświadomimy sobie, iż należy do wąskiego grona polskich kolekcjonerów w historii, którzy posiadali w swych zbiorach dzieła najwybitniejszych artystów wszechczasów, uznać ją należy za wybitną osobowość – podkreśla Dariusz Stoces z Antykwariatu DAES z Wrocławia, który jest organizatorem aukcji.

 

Cykl aukcji charytatywnych ze zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson to pierwsze tego typu wydarzenie na polskim rynku sztuki. Dzięki nowoczesnym technologiom kolekcjonerzy zgromadzeni w dwóch miastach będą mogli uczestniczyć w jednej licytacji, a miłośnicy sztuki będą mogli na żywo śledzić jej emocjonujący przebieg.

 

Adam Chełstowski, prezes D.A. Artissima: Wystawiane na światowych aukcjach memorabilia czyli pamiątki po znanych osobach wzbudzają zazwyczaj sensację. Gitara Johna Lennona, samochód Elvisa Presleya, czy biżuteria Liz Taylor są wysoko licytowane nie tylko ze względu na swoją wartość materialną, lecz przede wszystkim z uwagi na swoich słynnych właścicieli. Spodziewać się można, że także nasi rodzimi kolekcjonerzy coraz częściej będą poszukiwać obiektów z historią. Pierwsze oznaki tej tendencji dało się zauważyć na marcowej aukcji Daesu.

Aukcja rozpocznie się 1 grudnia o godz. 18:00 jednocześnie we Wrocławiu oraz w Warszawie.

 

Dochód z aukcji, zgodnie z wolą zmarłej w 2013 r. Fundatorki, jest przeznaczony na cele dobroczynne.

 

D.A. Artissima jest partnerem organizacyjnym aukcji, której organizatorem jest Antykwariat DAES.