"Od sztetla po Paryż. Twórczość artystów pochodzenia żydowskiego" - wystawa towarzysząca festiwalowi "Warszawa Singera"

"Od sztetla po Paryż. Twórczość artystów pochodzenia żydowskiego" - wystawa towarzysząca festiwalowi "Warszawa Singera"

Henryk Berlewi, Roman Kramsztyk, Bruno Schulz, Mojżesz Kisling, Mela Muter – to jedne z najbardziej znaczących nazwisk polskiej sztuki XX w. Prócz nich na kartach historii sztuki odnotowuje się dziesiątki artystów pochodzenia żydowskiego działających na terenach polskich. Wystawa kolekcjonerska towarzysząca festiwalowi „Warszawa Singera” to okazja, aby przypomnieć szerokiej publiczności jak liczną stanowią grupę. Co zaś więcej – jak doniosły jest ich wkład w dorobek nowoczesnej sztuki polskiej.

Adam Chełstowski, prezes D.A. Artissima: „Większości z tych nazwisk nie zapamiętamy, wielu zapewne w ogóle już nie poznamy. A to właśnie środowiska żydowskie wschodniej Europy zrodziły tak wiele artystycznych talentów. Soutine, Lipchitz, czy Kisling to artyści znani na świecie. Ale większość nigdy nie zdążyła się przebić, a potem pamięć o nich została zmieciona przez Holocaust. Od lat trwają niemal archeologiczne prace odkrywania na nowo świata tej oryginalnej i nad wyraz nowoczesnej sztuki. Nasza skromna wystawa pragnie pokazać choćby drobny jej fragment”.

Prócz dzieł artystów najsłynniejszych będą prezentowane prace twórców jeszcze nieodkrytych przez szeroką publiczność. Do tych ostatnich zaliczają się np. Franciszka Themerson oraz Helena Berlewi, artystki o niezmiernie ciekawej biografii artystycznej.

Na wystawie będzie można zobaczyć również unikatowe świadectwo z czasów II wojny światowej – tekę Obrazki domowe autorstwa Elżbiety Nadel, późniejszej rysowniczki i karykaturzystki. Powstały w roku 1942 zespół 18 szkiców piórkiem przedstawia codzienne życie inteligenckiej rodziny przesiedlonej do lwowskiego getta.

Czas trwania: 20 sierpnia – 15 września 2015 (pon.-pt., godz. 11:00-18:00)

Oprowadzania kuratorskie: 20 i 21 sierpnia, godz. 17:00

Organizator wystawy: Dom Aukcyjny Artissima

Współorganizator wystawy: Wejman Gallery

Patroni medialni wystawy: Artinfo.pl, Warszawski Magazyn Ilustrowany „Stolica”, The Warsaw Voice, Eurogospodarka

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Organizator festiwalu „Warszawa Singera”: Fundacja Shalom
30.07.2015