Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak)

Willa Melsztyn w Krynicy Górskiej

akwarela/papier, 30 x 21 cm w świetle passe-partout

sygn. i opisany u dołu: KRYNICAWILLAMELSZTYNPOŁAKKC

Cena wywoławcza:
3 800 zł
Estymacja:
4 200 -
5 000 zł
3 800 zł
A-51-2019

Pejzaż z kościołem

akwarela/papier, 23 x 17 cm w świetle passe-partout
sygn. i opisany u dołu: NILEJKWSIMIASTOROSYTASFŁO

Cena wywoławcza:
2 800 zł
Estymacja:
3 500 -
4 500 zł
2 800 zł
A-50-2019

Kowalski Karol (Mieczysław Szarle)

Chaty, 1934*..

monotypia/papier, 46 x 33,5 cm w świetle oprawy
sygn. i opisany przy dolnej krawędzi: 1934 2/2 / mszarle
na odwrociu napis: Karol Kowalski (Mieczysław Szarle) (1906–1967)/monotypia

Cena wywoławcza:
400 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-147-2018

Boczyński Antoni

Pejzaż z Kazimierza Dolnego nad Wisłą*

akwarela, ołówek/papier, 31 x 40,5 cm
sygn. p.d.: A. Boczyński

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 200 -
2 800 zł
1 200 zł

Jelita Słupski Cyprian

Wschód, 1897

olej/deska, 12,5 x 23 cm
sygn. i dat. p.d.: Cypr. Słupski/1897
na odwrociu napisy: „Wschód”, „20 rs”; nalepka papierowa z numerem: 1448 oraz pieczęć

Cena wywoławcza:
2 000 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
B-30-2019-6

Laveaux de Ludwik

Pejzaż morski*

olej/tektura, 45 x 36,5 cm
niesygn.
załączona ekspertyza dr Aleksandry Melbechowskiej-Luty

Cena wywoławcza:
3 900 zł
Estymacja:
5 000 -
6 000 zł
A-91-2019

Hofman Wlastimil

Na korcie, 1918.*.

olej/płótno, 55 x 44,5 cm
sygn. i dat. p.d.: Wlastimil Hofmann 1918

Cena wywoławcza:
21 000 zł
Estymacja:
25 000 -
30 000 zł
B-9-2018

Carrière Eugène

Pejzaż symboliczny I..

olej/płótno, 35,5 x 27 cm
sygn. p.d.: Eugène Carrière

Cena wywoławcza:
9 500 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
9 000 zł
A-64-2018

Malarz szkoły wileńskiej, l. 30. XX w.

Portret młodej kobiety..

olej/tektura, 55 x 38 cm

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 800 -
3 500 zł
2 600 zł
A-128-2018

Martwa natura z talerzem, dwudziestolecie międzywojenne..

olej/ tektura, 37,5 x 51,5 cm

Cena wywoławcza:
1 400 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
A-129-2018

Laveaux de Ludwik

Strumień w górskim lesie*, 1927

olej/tektura, 49 x 35 cm
sygn. i dat. l.d.: L. de LAVEAUX/ VII 1927

Cena wywoławcza:
3 900 zł
Estymacja:
5 000 -
6 000 zł
A-90-2019

Laveaux de Ludwik

Pejzaż górski*..

olej/tektura, 13 x 32 cm
sygn. p.d.: L.De Laveaux

Cena wywoławcza:
1 400 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
A-132-2018

Wygrzywalski Feliks Michał

Autoportret, 1925

pastel/papier, 52 x 70 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: F.M. Wygrzywalski/1925

Cena wywoławcza:
16 000 zł
Estymacja:
20 000 -
25 000 zł
16 000 zł
A-125-2019

Płonczyńska Leontyna

Studium portretowe, 1916*.

olej/płótno, 51 x 36 cm
na odwrociu dwie nalepki wystawowe z nazwiskiem autorki

Cena wywoławcza:
1 200 zł
Estymacja:
2 000 -
3 000 zł
A-174-2017-4

Brochocki Walery

Zagroda..

olej/tektura, 20,5 x 30,5 cm w świetle ramy
sygn. p.d.: W. Brochocki

Cena wywoławcza:
5 900 zł
Estymacja:
8 000 -
10 000 zł
A-211-2017

Kostrzewski Franciszek

Ostatnie sosny, 1896.

olej/płótno, 231 x 145 cm
sygn. p.d.: F. KOSTRZEWSKI / 1896

Proweniencja:
Od momentu powstania własność warszawskiej rodziny. Od lat 30. XX w. do 1959 depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Obraz wystawiany na wystawie pośmiertnej (Zachęta, 1936) oraz na wystawie monograficznej artysty (Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, 1962).

Literatura:
Biesiada Literacka 1898, I, nr 2, s. 21.
Franciszek Kostrzewski. Katalog prac, Muzeum Historyczne M.st. Warszawy, Warszawa 1963, poz. kat. 46.
Wystawa dzieł Franciszka Kostrzewskiego w związku z dwudziestą piątą rocznicą jego zgonu, [w:] Przewodnik Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie nr 117, Warszawa 1936, poz. kat. 90.

Cena wywoławcza:
75 000 zł
Estymacja:
90 000 -
110 000 zł
A-024-2019

Karszniewicz Jerzy

Pejzaż nadwodny.

olej/tektura, 16 x 27 cm
sygn. p.d.: Jerzy Karszniewicz
na odwrociu napis: Jezioro w Zaporożcach / Jerzy Karszniewicz

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 400 -
1 800 zł
A-18-2019

Karszniewicz Jerzy

Pejzaż letni z górami.

olej/tektura, 21,5 x 32 cm
sygn. p.d.: JERZY KARSZNIEWICZ

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
A-160-2018

Chorembalski Wawrzyniec

Kościół p.w. św. Anny o.o. Bernardynów*, 1928

olej/płótno, 38 x 55 cm
sygn. i dat. p.d.: W. CHOREMBALSKI/1928
sygn. i opisany na odwrociu: WAW. CHOREMBALSKI/KOŚCIÓŁ BERNARDYNÓW

Cena wywoławcza:
2 500 zł
Estymacja:
2 800 -
3 500 zł
2 500 zł
B-124-2019

Kmita Franciszek

Widok krakowskiego rynku z kościołem św. Stanisława*, 1978

olej/płótno, 38 x 55 cm
sygn. p.d.: Kmita
na odwrociu napis: KRAKÓW/RYNEK/1978/F. Kmita

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
2 800 -
3 500 zł
A-050-2019

Dobrowolski Odo (Otton)

Kościół Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, 1914

pastel/papier, 89 x 130 cm
sygn. p.d.: Odo Dobrowolski/Paryż/914
l.d.: Eglise St. Germain

Kościół Saint-Germain-des-Prés to jedna z najstarszych świątyń Paryża. Był miejscem spoczynku królów z dynastii Merowingów. Znajduje się tu serce króla Jana Kazimierza oraz grób Kartezjusza.

Cena wywoławcza:
28 000 zł
Estymacja:
32 000 -
35 000 zł
A-59-2019

Wodzinowski Wincenty

Portret Góralki...

olej/tektura, 23,5 x 33,5 cm w świetle oprawy
sygn. p.d. W. Wodzinowski

Cena wywoławcza:
2 500 zł
Estymacja:
3 000 -
4 000 zł
A-155-2017

Uziembło Henryk

Na Prypeci, Polesie, 1934*..

akwarela na szkicu ołówkowym/papier, 34,5 x 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i opisany l.d.: HENRYK UZIEMBŁO / NA PRYPECI POLESIE 1934

Cena wywoławcza:
2 600 zł
Estymacja:
3 200 -
3 800 zł
A-134-2018

Kryżyckij Konstantin Jakowlewicz

Pejzaż jesienny, 1908..

olej/płótno naklejone na tekturę, 15,2 x 22 cm
sygn. i dat. p.d: К. Крыжицкiй 1908

Cena wywoławcza:
6 500 zł
Estymacja:
8 000 -
10 000 zł
A-174-2017-10

Chmieliński (Stachowicz) Władysław

Rynek Starego Miasta w Warszawie, przed 1939.*.

akwarela, gwasz/papier, 25 x 33,5 cm
sygn. p.d.: Wł. Chmieliński

Cena wywoławcza:
1 600 zł
Estymacja:
2 200 -
3 000 zł
A-174-2017-3

Priechenfried Alois Heinrich

Dziewczyna czytająca książkę.

olej/płótno, 53 x 42 cm
sygn. l.g.: APriechenfried

Cena wywoławcza:
10 000 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
A-019-2019

Lindeman Emil

Pejzaż górski..

olej/płótno, 37 x 48 cm
sygn. l.d.: E. Lindeman
na krosnach zdarta nalepka wystawowa

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
3 500 -
4 000 zł
2 400 zł
A-139-2018

Ordyńska-Morawska Stefania

Port-Vendres...*

olej/płótno, 65,5 x 34 cm
sygn. p.d. St. Ordyńska
na krosnach tytuł: PORT-VENDRES
na odwrociu naklejona kartka z życiorysem autorki

Cena wywoławcza:
6 000 zł
Estymacja:
9 000 -
12 000 zł
A-219-2015

Korsak Maria

Pejzaż ze stawem*

olej/płótno, 38 x 55 cm
sygn. p.d.: M. Korsak

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 500 -
1 800 zł
A-52-2019

Fedkowicz Jerzy

Akt/Martwa natura z żółtym dzbankiem*..

olej/tektura, 50 x 37,5 cm
sygn. l.g.: Fedkowicz

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
3 000 -
3 500 zł
2 200 zł
A-143-2018

Kaufman Leon Kamir

Pejzaż z Francji, 1925.

olej/sklejka, 32,5 x 41 cm
sygn. l.d.: Leon Kamir 1925
na odwrociu nalepka wystawowa: 06726 Autor: Kamir Leon/06726/Tytuł Pejzaż studium/Rodzaj dzieła ol/ Cena/Właściciel/Data, stempel celny: DOUANE CENTRAL/PARIS

Cena wywoławcza:
8 000 zł
Estymacja:
10 000 -
15 000 zł
A-132-2017

Kazimierz Pochwalski ?

Portret Józefa Piłsudskiego

olej/płótno, 67 x 56 cm
na odwrociu napis: malował Kazimierz Pochwalski/latem 1933 roku w Sulejówku

Cena wywoławcza:
9 000 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
A-93-2019

Malarz francuski, 1. tercja XIX w.

Atak kozaków na napoleońskich kirasjerów..

olej/płótno, 66,5 x 87,5 cm

wg opinii Agnieszki Pospiszil
Scena batalistyczna przedstawia potyczkę rosyjskich Kozaków z francuskimi kirasjerami i próbę odbicia przez Francuzów rannego chorążego i sztandaru. Ukazani kozacy – to najprawdopodobniej kozacy dońscy (na przednim planie brakuje im czerwonych lampasów, ale mają je jeźdźcy w tle). Francuzi – mogą reprezentować 1. regiment kirasjerów.
Kompozycja zapożyczona jest z malarstwa batalistycznego XVII w. (oraz XVIII w.) tzw. cavalry skirmish/escarmouche de cavaliers, z których słynęli zwłaszcza malarze holenderscy i flamandzcy. Ujęcie sceny – w zadymionym pejzażu bitewnym nawiązuje do Norblina, Orłowskiego czy dzieł artystów romantycznych Gericaulta i Michałowskiego. Kozacy zostali potraktowani nieco karykaturalnie natomiast Francuzi (zwłaszcza chorąży) i konie zostały wykonane starannie i widać ekspresję oraz dynamikę sceny.

Cena wywoławcza:
9 000 zł
Estymacja:
14 000 -
18 000 zł
A-135-2018

Wouvermann Philips

Bitwa kawalerii według Wouvermanna..

Bitwa kawalerii według Wouvermanna
litografia/papier, 49,5 x 54,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: Wouvermann pinx, p.d.: Marin Lavigne und Eichens

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 400 -
1 800 zł
A-144-2018

Trzeszczkowski Antoni

Napoleon na koniu*, 1976

ołówek/papier, 13 x 14 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: Trzeszczkowski 11.7.76, powyżej dedykacja

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-30-2019-1
Rysunek

Trzeszczkowski Antoni

Oficer sztabowy Legii Pierwszej Księstwa Warszawskiego*, 3 ćw. XX w.

ołówek, piórko, gwasz/kalka, 23 x 15,5 cm
opisany p.g.: Oficer sztabowy Legii Iej/K. Warsz. ROK 1808

Cena wywoławcza:
650 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-30-2019-2
Rysunek

Trzeszczkowski Antoni

Trębacz 7 Pułku Ułanów Nadwiślańskich*, 3 ćw. XX w.

ołówek, piórko, gwasz/kalka, 22,5 x 15 cm
opisany p.g.: K. Warsz. / Trębacz 7 p. Ułanów/ nadwiślańskich

Cena wywoławcza:
650 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-30-2019-3
Rysunek

Kamiński Zygmunt

Poznań – projekt intarsji*, 1948

akwarela, ołówek/karton, 42 x 26 cm
sygn. i dat. p.d.: Zygm. Kamiński 1948
opisany na górnym i dolnym marginesie: przy otomance/PLANSZA III/SZKIC INTARSJI „POZNAŃ” – SKALA 1:3/ wymiary w naturze 105 x 64 cm

Cena wywoławcza:
1 200 zł
Estymacja:
1 800 -
2 500 zł
A-30-2019-4
Rysunek

Piranesi Giovanni Battista

Veduta della Basilica e Piazza di S. Pietro in Vaticano, 1748

akwaforta/papier, 51,5 x 71,5 cm (odcisk płyty: 40,5 x 54,5 cm)
sygn. na płycie p.d.: Piranesi del. scol.

Cena wywoławcza:
4 500 zł
Estymacja:
5 000 -
7 000 zł
4 500 zł
A-109-2019

Piranesi Giovanni Battista

Veduta dell’interno dell’Anfiteatro Flavio detto il Colosseo, 1766

akwaforta/papier, 58 x 86 (85,5) cm (odcisk płyty: 45,5 x 70 cm)
sygn. na płycie p.d.: Cav. r. Piranesi fece.

Cena wywoławcza:
5 000 zł
Estymacja:
6 000 -
8 000 zł
A-110-2019

Norblin de la Gourdaine Jan Piotr

Zuzanna i starcy, 1776

akwaforta/papier, 17,5 (18) x 23 cm
sygn. na płycie: Norblin fecit 1776.
Jedna z najwcześniejszych prac graficznych Norblina, uznana przez Zygmunta Batowskiego za jedną z najlepszych prac artysty. Pierwowzorem dla niej jest obraz olejny Rembrandta o tym samym tytule.

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
A-105-2019

Orłowski Aleksander

Podmiejskie zawody, 1824

litografia kolorowana/papier, 35 x 47 cm
sygn. na kamieniu p.d.: A. Orłowski 1824

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
A-108-2019

Debucourt Philibert Louis

Baby przed kościołem św. Jana, wg J. P. Norblina, 1817

akwaforta, akwatinta częściowo kolorowana akwarelą/papier, 34 x 25,5 (26) cm (pełna plansza)
pod kompozycją opis kolekcjonerski ołówkiem: Baby przed kościołem Śgo Jana/Femmes gardiennes devant l’église Catale de S Jean
Wydana w Paryżu w roku 1817 teka „Zbiór rozmaitych strojów polskich. Collection de Costumes Polonais” zawiera 50 akwafort autorstwa Philiberta Louisa Debucourta, opracowanych na podstawie akwarel Jana Piotra Norblina. Dzieło było wysoko cenione przez współczesnych ze względu na wierność w odtworzeniu strojów i obyczajów.
Oferowane grafiki to odbitki avant la lettre – egzemplarze najwcześniejsze, jeszcze bez podpisów i sygnatur.

Cena wywoławcza:
600 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-102-2019

Debucourt Philibert Louis

Żyd powracający z bożnicy, wg J. P. Norblina, 1817

akwaforta, akwatinta/papier, 34 x 25,5 (26) cm (pełna plansza)

Cena wywoławcza:
600 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-103-2019

Goya Francisco (1746–1828), wyd. Jean de Bonnot, Paryż

Kaprysy (Los Caprichos), 1799/1970

miedzioryt/papier Lana pur fil, 45,5 x 31 cm
na  odwrociu gwarancja wydawcy
80 grafik w oprawie z jedwabnej mory.

Cena wywoławcza:
3 500 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł

Kamiński Zygmunt

Szkic plafonu w Teatrze Narodowym – jeden z pomysłów*, 1923

ołówek/papier, 15 x 28 cm
sygn., dat. i opisany u dołu: JEDEN Z POMYSŁÓW DO PLAFONU W TEATRZE NARODOWYM – Z.K. – 1923 r. Warszawa

Cena wywoławcza:
1 200 zł
Estymacja:
1 600 -
2 200 zł
B-29-2019-5
Rysunek

Kamiński Zygmunt

Szkic plafonu w Teatrze Narodowym*, 1923

ołówek/karton, 12,5 x 20,5 cm
na odwrociu szkic: pegaz, postać w ruchu, głowa chłopca

W roku 1923 Zygmunt Kamiński wykonał plafon w Teatrze Narodowym w Warszawie. Projekt w akwareli znajduje się w zbiorach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
B-29-2019-1-4
Rysunek

Kamiński Zygmunt

Z cyklu typów dla PWPW*

Głowa Górala, 1930
ołówek/papier, 9 x 9 cm
sygn. u dołu: Z.K.
dat. i opisany na marginesie u dołu: Z CYKLU TYPÓW DLA PWPW – 1930 R.
Głowa Góralki, 1929
ołówek/papier, 9 x 11 cm
sygn. i dat. u dołu: Z.K./1929 r.
Głowa chłopa w kapeluszu, 1929
ołówek/papier, 9 x 9 cm
sygn. u dołu: Z.K.
dat. i opisany na marginesie u dołu: Z CYKLU TYPÓW DLA PWPW – 1929

Cena wywoławcza:
900 zł
Estymacja:
1 200 -
1 800 zł
B-29-2019-1-3
Rysunek

Kamiński Zygmunt

Godło Politechniki Warszawskiej*, 1927

ołówek/kalka, 22 x 21 cm
sygn., dat. i opisany u dołu: SZKIC GODŁA POLITECHN./1927 r./ RYS. Z. KAMIŃSKI

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 600 -
2 000 zł
B-30-2019-5
Rysunek
50

Badowski Zygmunt

Malarz i modelka*, 1897

ołówek/papier, 22,5 x 29 cm
sygn. i dat. p.d.: Z. Badowski/1897

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-29-2019-6
Rysunek
51

Badowski Zygmunt

Portret mężczyzny*, l. 90. XIX w.

ołówek/papier
30 x 23 cm

Cena wywoławcza:
650 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
B-29-2019-7
Rysunek
52

Eibisch Eugeniusz

Stare drzewa*

ołówek/papier, 29x 41,5 cm
sygn. długopisem p.d.: A chere Marta Eugeniusz Eibisch

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
A-57-2019
Rysunek
53

Eibisch Eugeniusz

Pejzaż z chatami*

ołówek/papier, 29x 41,5 cm

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
A-56-2019
Rysunek
54

Hassenberg (Réno) Irena

Teka nr 1 – New York par Reno*

litografia/papier, 50,5 x 65,5 cm
teka numerowana na karcie tytułowej: Reference n° I

  1. Manhattan
  2. Municipal Building
  3. Woolworth Building
  4. Singer Building
  5. Masse de Maissons a Brooklyn
  6. East River du Brooklyn Bridge
  7. Un Coin de la 14ème Rue à Brooklyn
  8. Vue des Docks
  9. Vue sur Broadway
  10. Promenade au Central Park
Cena wywoławcza:
14 000 zł
Estymacja:
18 000 -
22 000 zł
14 000 zł
A-111-2019
55

Kunka Lech

Posągi, 1953*

tusz (aerograf)/papier, 121 x 86,5 cm
wystawiany i reprodukowany w:
- Lech Kunka (1920–1978). Malarstwo, collage z lat 1946–1956 [katalog wystawy], Muzeum Historyczne Miasta Łodzi, Łódź, 29 maja – 29 lipca 2007.
- K. Knapik, M. Filipowska, Zmysłowość i intelekt. Lech Kunka (1920–1978). W 35. rocznicę śmierci artysty [katalog wystawy], Muzeum Miasta Łodzi, Łódź 2014, poz. kat. II 83.

Cena wywoławcza:
8 500 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
8 000 zł
B-005-2019-2
56

Stanek Zdzisław

Światłoformy słońca I, 1972*

technika mieszana, 35 x 56 cm
na odwrociu nalepka BWA w Katowicach: Nr leg. 4077/ Autor ZDZISŁAW STANEK / Adres KATOWICE, UL. DRZYMAŁY 5/5 / Tytuł ŚWIATŁOFORMY SŁOŃCA I / Technika MIESZANA / wymiar 35 X 56 / ROK 1972

Cena wywoławcza:
3 000 zł
Estymacja:
3 500 -
4 000 zł
3 200 zł
A-088-2019
57

Stanek Zdzisław

Światłoformy VI, 1978*

relief, drewno polichromowane, karton/płyta pilśniowa i paździerzowa, 100 x 70 cm
na odwrociu nalepka Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach: nr leg. ZPAP 4077/Imię i nazwisko ZDZISŁAW STANEK/Adres KATOWICE, UL. DRZYMAŁY 5/5/ Tytuł ŚWIATŁOFORMY VI/Technika DREWNO/ wymiar 100 x 70/Cena POLICHROMOW. /Własność ROK 1978/Nr Inwentarzowy …………..
wystawiany i reprodukowany w:
Zdzisław Stanek. Nieustające odkrywanie, Muzeum Historii Katowic, Katowice, 9 listopada 2017 - 2 kwietnia 2018, Katowice 2017, s. 24 (il.).

Cena wywoławcza:
14 000 zł
Estymacja:
18 000 -
22 000 zł
A-061-2019
58

Broll Urszula

Kompozycja abstrakcyjna, 1954*

akwarela, gwasz/papier, 28,5 x 39,5 cm
sygn. i dat. na odwrociu: U.Broll/1954

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
2 400 zł
A-117-2019
59

Broll Urszula

Alikwoty I, 1962*

olej/płótno, 80 x 60 cm
sygn. na odwrociu: URSZULA / BROLL.
wystawiany i reprodukowany:
- Urszula Broll. malarstwo (lata 50. i 60.) Wystawa. 19 X - 29 X 2004, Galeria Czas Będzin. 3 XI - 16 XI 2004 Galeria Nautilus, Kraków 2004, poz. kat. 18.
- Urszula Broll [katalog wystawy], BWA Katowice, BWA Jelenia Góra, BWA Zamek Książ, 2005, s. 58.

Cena wywoławcza:
9 500 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
A-079-2019
60

Urbanowicz Andrzej

Z cyklu Ryby – 30B, 1960*

olej/płótno, 40 x 70 cm
sygn. i opisany na odwrociu: A. Urbanowicz /1960
na krosnach: RY-30B

Cena wywoławcza:
6 500 zł
Estymacja:
8 000 -
10 000 zł
A-115-2019
61

Kunka Lech

Nike, 1953*

tempera/papier, 125 x 99 cm
wystawiany i reprodukowany w:
- K. Knapik, M. Filipowska, Zmysłowość i intelekt. Lech Kunka (1920–1978). W 35. rocznicę śmierci artysty [katalog wystawy], Muzeum Miasta Łodzi, Łódź 2014, poz. kat. II 80.

Cena wywoławcza:
8 500 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
B-005-2019-3
62

Urbanowicz Andrzej

Z cyklu Ryby, 1961*

olej/płótno, 35 x 90 cm
sygn. i opisany na odwrociu: A. Urbanowicz /1961

Cena wywoławcza:
6 500 zł
Estymacja:
8 000 -
10 000 zł
A-116-2019
63

Broll Urszula

gwasz/papier, 30 x 40 cm

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
A-010-2019-4
64

Stanek Zdzisław

Kompozycja, ok. 1960*

tusz, gwasz/karton, 50 x 35 cm
na odwrociu oświadczenie siostry artysty: Oświadczam, że jest to praca/ mojego brata – Zdzisława Stanka/Kleszyńska [podpis nieczytelny], l.g.: ok. 1960

Cena wywoławcza:
950 zł
Estymacja:
1 500 -
1 800 zł
A-009-2019-18
65

Broll Urszula

Akt długowłosej dziewczyny, 1953*

tusz/karton, 32,5 x 22,5 cm
sygn. i dat. p.d. na odwrociu: Broll/1953

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
2 200 zł
A-010-2019-1
66

Stanek Zdzisław

Kompozycja, 2. poł. l. 50.*

tusz/papier, 24,5 x 33 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 500 -
1 800 zł
A-086-2019
67

Gronowski Tadeusz

Fauny*

gwasz/papier, 131 x 82 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:
14 000 zł
Estymacja:
18 000 -
22 000 zł
14 000 zł
A-72-2019
68

Maniakalna potrzeba komfortu, 2016.

akwaforta/papier, 48 x 78,5 cm
sygn. i opisany przy dolnej krawędzi: 4/100/ MANIAKALNA POTRZEBA KOMFORTU/KACPER BOŻEK XVI/XXI

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 000 -
1 200 zł
A16-2018
69

Dwurnik Edward

Ul. Patriotów*, 2009

akwarela, tempera/papier, 30 x 40 cm
sygn. i dat. p.d.: E. DWURNIK, 2009, l.d.: ul. PATRIOTÓW

Cena wywoławcza:
12 500 zł
Estymacja:
18 000 -
25 000 zł
A-058-2019
70

Firma, 2003*.

akwaforta, akwatinta/papier, 64,5 x 49 cm (wymiary kompozycji)
78,5 x 59 cm (wymiar arkusza)
sygn. i opisany przy dolnej krawędzi: 97/100/ FIRMA/KACPER BOŻEK III/XXI

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 000 -
1 200 zł
A-21-2018
71

Tobis Andrzej

Zbiornik*, 2004

olej/płótno, 130 x 100 cm
sygn. i opisany na odwrociu: ZBIORNIK/ Tobis 2004
poniżej numer i pieczęć
na krosnach nalepka z wystawy: Andrzej Tobis/Il contenitore, 2004/Olio su tela, 130 x 100 cm/GALLERIA D’ARTE POLACCA/Via Morganini/Bologna, Italia oraz pieczęć: IMPORT-EXPORT BARBARA TEMPICH

Cena wywoławcza:
7 900 zł
Estymacja:
9 000 -
11 000 zł
A-114-2019
72

Olszowski Robert

Czas i przestrzeń, 2019

akryl/płótno, 70 x 90 cm
sygn. i opisany na odwrociu: ROBERT OLSZOWSKI/”CZAS I PRZESTRZEŃ”/ 2019 R./ AKRYL

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-15-2019
73

Tarasin Jan

Fragment I, 1990.

akwarela/papier, 40,5 x 56 cm
sygn. l.d.: Tarasin 90
na odwrociu: Jan Tarasin 90/ Fragment I
praca pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
7 200 zł
Estymacja:
9 000 -
11 000 zł
A-026-2019
74

Olszowski Robert

Czas i przestrzeń, 2018

akryl/karton, 70 x 100 cm
sygn. i opisany na odwrociu: ROBERT OLSZOWSKI/”CZAS I PRZESTRZEŃ”/ 2018 R./ AKRYL

Cena wywoławcza:
600 zł
Estymacja:
800 -
1 000 zł
A-16-2019
75

Olbiński Rafał

Tulipany*

inkografia/papier, 100 x 70 cm (wymiar arkusza)
sygn. w kompozycji p.d.: Olbiński
sygn. ołówkiem p.d.: Olbiński
numerowany l.d. ołówkiem: III/XX
l.d. sucha pieczęć: Olbiński Studio

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
A-97-2019
76

Olbiński Rafał

Gołąbki*

inkografia/papier, 70 x 100 cm (wymiar arkusza)
sygn. w kompozycji l.d.: Olbiński
sygn. ołówkiem p.d.: Olbiński
numerowany l.d. ołówkiem: I/XX

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
A-96-2019
77

Olbiński Rafał

Ona*

sygn. ołówkiem p.d.: Olbiński

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
A-98-2019
78

Olbiński Rafał

Golf*

inkografia/papier, 49 x 68 cm w świetle oprawy
sygn. ołówkiem p.d.: Olbiński

Cena wywoławcza:
900 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
A-99-2019
79

Bronnikow Michaił Siemionowicz

Zegarek kieszonkowy w etui z kluczem i dewizką, Wiatka, Cesarstwo Rosyjskie, 1890–1900

czeczota brzozowa, drewno palmowe, wiciokrzew, kość, stal; etui – orzech
wymiary: zegarek – 3,5 x 5,4 cm; etui – 8,5 x 7,5 cm; dewizka – 32, 5 cm; haczyk – 2,3 cm
sygn. na wewnętrznej stronie tylnej koperty: М. С. / БРОННИКОВЪ / ВЪ ВЯТКѢ
mechanizm: nakręcanie i przesuwanie wskazówek przy pomocy klucza (dwa razy na dobę), wychył cylindrowy, oddzielny sekundnik
stan zachowania: mechanizm kompletny, do regulacji, szkiełko wymienione (?)

Michaił Bronnikow, wraz ze starszym bratem Nikołajem (ur. 1841) oraz ojcem Siemionem (a także synem Nikołajem) byli przedstawicielami rodziny tokarzy, którzy zasłynęli z wyrobu drewnianych (oraz kościanych) zegarków kieszonkowych. Wyroby z czeczoty, głównie brzozowej, są tradycyjnym rzemiosłem ludowym dawnej guberni Wiackiej. Natomiast historia powstania zegarków Bronnikowów obrosła legendami. Według jednego z przekazów pierwszy zegarek został podarowany cesarzowi Japonii.

Pierwszy zegarek Siemion Iwanowicz (zm. 1875 r.) wykonał (w ciągu 3 miesięcy) na I. Gubernialną Wystawę Wyrobów Przemysłowych i Rolniczych w Wiatce w 1837 r., zorganizowaną z okazji wizyty w mieście następcy tronu – przyszłego Aleksandra II. Książę nabył zegarek oraz drugi wyrób Bronnikowa – temperówkę. Wyrób miał wzbudzić sensację, zarówno ze względu na wykonanie z nietypowego materiału, jak i przez to, że w Rosji nie wytwarzano wtedy zegarków kopertowych (wszystkie były importowane). W ciągu kolejnych lat (a zwłaszcza w latach 50. XIX w.) Siemion Bronnikow wykonywał zegarki, które cieszył się dużą popularnością, na miejscowe zlecenia. Nie brał udziału w wystawach, gdyż wyrób zegarków był czasochłonny. Spośród materiałów zaczął stosować także róg.

Kolejny raz Siemion Bronnikow pokazał swoje czasomierze, również te wykonane z kości, dopiero na wystawie przemysłowej i rolniczej w Wiatce w roku 1862. Wziął w niej udział z synami, zaś jego wyroby tokarskie otrzymały pochwałę na piśmie. W 1864 r. Bronnikowowie wystawili zegarki na Wszechrosyjskiej Wystawie Wyrobów Wiejskich w Moskwie, gdzie otrzymali kolejną wzmiankę pochwalną. W 1866 w Kazaniu Siemion Bronnikow podarował zegarek kolejnemu następcy tronu – przyszłemu Aleksandrowi III (prawdopodobnie egzemplarz z kremlowskiej Zbrojowni). W 1867 r. Minister Spraw Wewnętrznych zamówił u Bronnikowów dwa zegarki na prezent dla cara Aleksandra II.

W 1869 roku w jednej z wiackich gazet pisano, że Bronnikow z synami robi zegarki kieszonkowe zarówno z kopertą przednią, jak i bez niej w rozmiarze od 3,3 cm do 5,6 cm (w przeliczeniu na współczesne miary), w których poza niektórymi zębatkami i sprężynami (czy włosem), wszystko pozostałe jest z palmy i częściowo kości, o drewnianych wskazówkach i z osobnym sekundnikiem. Zamawiane są często tuzinami, a wytwarzane są przy pomocy bardzo prymitywnych narzędzi i starej tokarki. Była to ostatnia wzmianka o Siemionie Bronnikowie.

W 1870 r. Bronnikowowie eksponowali zegarki na XIV Wszechrosyjskiej Wystawie Wyrobów Manufakturowych w Petersburgu, gdzie od Departamentu Handlu i Manufaktur Ministerstwa Finansów otrzymali dyplomy ze „Wzmianką Honorową” oraz nagrodę pieniężną.  Obecnie zegarek z tej wystawy z kości (słonia lub mamuta) znajduje się w Ermitażu. W 1873 r. bracia wzięli też udział w Wystawie Światowej w Wiedniu (otrzymali dyplomy). Sam Michaił Siemionowicz wziął udział w Wystawie Rzemieślniczej i Rolniczej w Kazaniu w 1886 roku, gdzie za swoje wyroby (z zegarkami włącznie) otrzymał od Ministerstwa Finansów mały srebrny medal. W 1887 r. bracia pojawili się z różnorodnym asortymentem na Syberyjsko-Uralskiej Wystawie Naukowo-Przemysłowej w Jekaterinburgu (Michaił z zegarkami w etui).

Obaj bracia mieli różne profile działalności i specjalizacje, stąd ich drogi się rozeszły. Od lat 90. XIX w. tradycje wyrobu zegarków kontynuował Michaił z synem Nikołajem. Właśnie na ten okres przypada wg części badaczy wykorzystanie jako dominującego materiału czeczoty brzozowej.

Po prawie 10 latach przerwy – na XVI Wszechrosyjskiej Wystawie Przemysłowej i Artystycznej w Niżnym Nowgorodzie Michaił Siemionowicz otrzymał od komitetu wystawy srebrny medal za czeczotowy zegarek z palmowym wychyłem, z dewizką w orzechowym etui. Zegarki z czeczoty zaczęły się wtedy cieszyć popularnością. Bronnikowowie sprzedawali je zarówno bezpośrednio, jak i poprzez skład rzemiosł Wiackiego Ziemstwa Gubernialnego, które wysłało jeden egzemplarz (prawdopodobnie damski, wartości 40 rbl.) na Wystawę Światową w Paryżu w roku 1900. W opisach katalogów składu z tego okresu są one opisywane jako czeczotowe, z drewnianą dewizką, w orzechowym etui, z jedynym metalowym elementem – włosem. Ich cena równa była mniej więcej cenie zegarków srebrnych. Poza drewnem (palmowym i orzechowym) i czeczotą brzozową, kością – wykorzystywane były także np. hartowany bambus, z którym eksperymentowano jako materiałem na sprężynę, a do dekoracji  cyferblatu używano czasem macicy perłowej. Zwykle mechanizmy miały elementy kostne i metalowe.

W 1902 r. na Wystawie Rzemieślniczo-Przemysłowej w Petersburgu syn Michaiła Siemionowicza – Nikołaj Michajłowicz Bronnikow zaprezentował zegarki czeczotowe – damski i męski. Od 1908 r. zegarki Bronnikowów znikają z cenników Wiackiego Ziemskiego Składu Rzemiosł. Nie pojawiły się także więcej na wystawach. W 1909 r. Nikołaj Michałowicz zaprzestał prowadzenia własnego warsztatu i przeprowadził się do Moskwy, gdzie został pracownikiem słynnej firmy zegarmistrzowskiej „Paweł Buhre” (zmarł w 1917 lub 1918 r.).

Na światowym rynku drewniane zegarki Bronnikowów są rzadkością, na terenie Rosji są objęte zakazem wywozu. Nieliczne egzemplarze znajdują się w muzeach Rosji (m.in. Zbrojownia Kremla, Muzeum Historyczne i Muzeum Politechniczne w Moskwie, Ermitaż, Muzeum Zegarów w Angarsku) i za granicą – np. w Mathematisch-Physikalischer Salon w drezdeńskim Zwingerze (podobno może być to najwcześniejszy wyrób Michaiła Siemionowicza Bronnikowa).

Cena wywoławcza:
78 000 zł
Estymacja:
90 000 -
110 000 zł
A-95-2019
Varia
80

Szkarłat Szmul

Para lichtarzy, 1894–1896

srebro 84, wys. 38,5 cm
znaki: SZKARŁAT, znak probierza: OC/1894, orzeł, próba 84

Cena wywoławcza:
4 500 zł
Estymacja:
6 000 -
8 000 zł
A-112-2019
Srebra i platery
81

Pacyfikał w futerale, Wiedeń, 1865–1871

srebro pr. 13, 15,5 x 9 cm, waga: 33 g
znaki: znak miejski Wiednia z próbą 13 i datą 1865, znak warsztatowy: TD
grawerowany inicjał i data: D 13/4 1871.
futerał: skóra

Cena wywoławcza:
3 400 zł
Estymacja:
3 800 -
4 500 zł
A-92-2019
Srebra i platery
82

Bębnowski Wacław

Wazon.

terakota, wys. 35 cm; średn, wylewu – 12,5 cm
proweniencja: do l. 90. XX w. kolekcja Jerzego Osińskiego (Ciechocinek)

Cena wywoławcza:
4 900 zł
Estymacja:
5 500 -
7 000 zł
A-071-2019
Varia
83

Bębnowski Wacław

Plakieta z amorami

terakota, 36 x 30 cm

Cena wywoławcza:
2 900 zł
Estymacja:
3 500 -
4 200 zł
2 900 zł
A-68-2019
Varia
84

Bębnowski Wacław

Waza - trójnóg z niedźwiadkami, ok. 1914

terakota, wys. 17,5 cm; średn, wylewu – 11, 5 cm
analogiczny obiekt reprodukowany w: K. Kotula, Wacław Bębnowski 1865–1945. Katalog dzieł ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2009, s. 45, poz. kat. 80.

Cena wywoławcza:
4 000 zł
Estymacja:
4 500 -
5 500 zł
4 000 zł
A-070-2019
Varia
85

Trzcińska-Kamińska Zofia

Głowa kobieca*

gips patynowany, 22,5 x 18 cm
proweniencja: własność Tadeusza Łopieńskiego

Cena wywoławcza:
1 000 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-100-2019
Rzeźba
86

Krajewski Andrzej

Plakat filmowy Król cyganów, 1979

offset/papier
96 x 68 cm
sygn. i dat. p.d. w druku: ANDRZEJ KRAJEWSKI 79
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
250 zł
Estymacja:
300 -
400 zł
250 zł
A-118-2019
87

Dąbrowski Andrzej Onegin

Sami swoi, 1967.

offset/papier
78 x 55 cm
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
300 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-119-2019
88

Baranowska Barbara

Plakat filmowy Dotknięcie nocy, 1961

offset/papier
57,5 x 84,5 cm
sygn. p.sr. w druku: Baranowska
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
800 zł
A-121-2019
89

Młodożeniec Jan

Martwa fala, 1970

offset/papier
83,5 x 58 cm
sygn. p.d. w druku: JAN MŁODOZENIEC
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
250 zł
Estymacja:
400 -
500 zł
A-122-2019
90

Dąbrowski Andrzej Onegin

Plakat filmowy Sami swoi, 1967

offset/papier
97 x 52 cm
sygn. i dat. p.d. w druku: ONEGIN
DABROWSKI 67
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
300 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-120-2019
91

Przystański Władysław

Plakat BHP Chroń dłonie, 1969

offset, 67 x 48 cm
sygn. l.d.: PRZYSTAŃSKI
stan zachowania: db
proweniencja: od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
350 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-008-2019-5
92

Przystański Władysław

Plakat BHP Dbaj o kulturę pracy, 1969

offset/papier, 67,5 x 47,5 cm
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
350 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-008-2019-1
93

Przystański Władysław

Plakat BHP Zapnij!, 1969

offset, 68 x 48 cm
sygn. p.d.: PRZYSTAŃSKI W.
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
350 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-008-2019-9