Karszniewicz Jerzy

Pejzaż letni z górami

olej/tektura, 21,5 x 32 cm
sygn. p.d.: JERZY KARSZNIEWICZ

Cena wywoławcza:
2 800 zł
Estymacja:
3 500 -
4 000 zł
A-160-2018

Wygrzywalski Feliks Michał

Drzewo na skraju, 1907.

olej/deska, 17 x 28 cm
sygn. i opisany l.d.: Roma 1907 / F. M. Wygrzywalski

Cena wywoławcza:
3 800 zł
Estymacja:
5 000 -
7 000 zł
3 800 zł
A-126-2018

Ordyńska-Morawska Stefania

Port-Vendres..*

olej/płótno, 65,5 x 34 cm
sygn. p.d. St. Ordyńska
na krosnach tytuł: PORT-VENDRES
na odwrociu naklejona kartka z życiorysem autorki

Cena wywoławcza:
7 800 zł
Estymacja:
10 000 -
15 000 zł
A-219-2015

Kowalski Karol (Mieczysław Szarle)

Chaty, 1934*.

monotypia/papier, 46 x 33,5 cm w świetle oprawy

sygn. i opisany przy dolnej krawędzi: 1934 2/2 / mszarle

na odwrociu napis: Karol Kowalski (Mieczysław Szarle) (1906–1967)/monotypia

Cena wywoławcza:
750 zł
Estymacja:
900 -
1 100 zł
A-147-2018

Pautsch Fryderyk

Pejzaż letni z chatą, 1929*.

olej/tektura, 21 x 30 cm
sygn. p.g.: Pautsch 29
na odwrociu napis: Fryderyk Pautsch / (1877–1950)

Cena wywoławcza:
2 900 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
2 500 zł
A-133-2018

Karszniewicz Jerzy

Pejzaż nadwodny

olej/tektura, 16 x 27 cm
sygn. p.d.: Jerzy Karszniewicz
na odwrociu napis: Jezioro w Zaporożcach / Jerzy Karszniewicz

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
A-18-2019

Setkowicz Adam

Góral w saniach

akwarela/papier, 15,5 x 23 cm
sygn. l.d.: A. Setkowicz

Cena wywoławcza:
1 900 zł
Estymacja:
2 200 -
2 500 zł
B-006-2019-1

Setkowicz Adam

Sanie jadące przez zaśnieżone pola

akwarela/papier, 15,5 x 23,5 cm
sygn. l.d.: A. Setkowicz

Cena wywoławcza:
1 900 zł
Estymacja:
2 200 -
2 500 zł
B-006-2019-2

Drdacki Edward

Pejzaż z domem i groblą, 1866..

olej/blacha, 35 x 46 cm
sygn. p.d.: Edw. Drdacki/1866

Cena wywoławcza:
4 400 zł
Estymacja:
5 000 -
6 000 zł
A-56-2018

Kossak Jerzy

Ułan i dziewczyna, 1929.*

olej/płótno dublowane, 48 x 72 cm
sygn. i dat. p.d.: Jerzy Kossak 1929

Obraz pochodzi od spadkobierców właścicieli fabryki "Jan Laskowski i S-ka" w Radzyniu Podlaskim.
Został zakupiony bezpośrednio od Jerzego Kossaka.

Cena wywoławcza:
14 500 zł
Estymacja:
16 000 -
20 000 zł
15 000 zł
A-94-2018

Filipkiewicz Stefan

Zimowa bajka

olej/płótno, 71 x 81 cm
sygn. p.d.: Stefan Filipkiewicz
na odwrociu resztki dwóch nalepek producentów podobrazi

Cena wywoławcza:
25 000 zł
Estymacja:
28 000 -
35 000 zł
B-003-2019-2

Nowakowska-Acedańska Irena

Pejzaż z Wisły, 1947*.

akwarela/papier, 24 x 33 cm
sygn. p.d.: I. NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA

Cena wywoławcza:
1 400 zł
Estymacja:
1 600 -
2 000 zł
A-124-2018

Laveaux de Ludwik

Pejzaż górski*.

olej/tektura, 13 x 32 cm
sygn. p.d.: L.De Laveaux

Cena wywoławcza:
2 100 zł
Estymacja:
3 000 -
3 500 zł
A-132-2018

Kostrzewski Franciszek

Ostatnie sosny, 1896

olej/płótno, 231 x 145 cm
sygn. p.d.: F. KOSTRZEWSKI / 1896

Proweniencja:
Od momentu powstania własność warszawskiej rodziny. Od lat 30. XX w. do 1959 depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Obraz wystawiany na wystawie pośmiertnej (Zachęta, 1936) oraz na wystawie monograficznej artysty (Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, 1962).

Literatura:
Biesiada Literacka 1898, I, nr 2, s. 21.
Franciszek Kostrzewski. Katalog prac, Muzeum Historyczne M.st. Warszawy, Warszawa 1963, poz. kat. 46.
Wystawa dzieł Franciszka Kostrzewskiego w związku z dwudziestą piątą rocznicą jego zgonu, [w:] Przewodnik Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie nr 117, Warszawa 1936, poz. kat. 90.

Cena wywoławcza:
92 000 zł
Estymacja:
110 000 -
130 000 zł
A-024-2019

Balukiewicz Józef Tadeusz

Komunia Św. Stanisława Kostki, 1880

akwarela/papier, 46,5 x 31,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: m. Balukiewicz /1880 r.
Prowenencja: zbiory rodzinne
Bibliografia: A.M. Werbanowska, Zarys twórczości Józefa Tadeusza Balukiewicza ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa religijno-historycznego, praca magisterska napisana pod kierunkiem dr. Andrzeja K. Olszewskiego, Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie, Katedra Historii Sztuki, Warszawa 1983, s. 116, il. II.B.2.

Cena wywoławcza:
4 500 zł
Estymacja:
5 000 -
7 000 zł
A-149-2018

Jean-Baptiste Le Prince (1734–1781), w typie

Portret orientalny, XVIII/XIX w..

olej/tektura, 17,5 x 13,5 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
1 900 zł
A-148-2018

Malarz francuski, 1. tercja XIX w.

Atak kozaków na napoleońskich kirasjerów.

olej/płótno, 66,5 x 87,5 cm

wg opinii Agnieszki Pospiszil
Scena batalistyczna przedstawia potyczkę rosyjskich Kozaków z francuskimi kirasjerami i próbę odbicia przez Francuzów rannego chorążego i sztandaru. Ukazani kozacy – to najprawdopodobniej kozacy dońscy (na przednim planie brakuje im czerwonych lampasów, ale mają je jeźdźcy w tle). Francuzi – mogą reprezentować 1. regiment kirasjerów.
Kompozycja zapożyczona jest z malarstwa batalistycznego XVII w. (oraz XVIII w.) tzw. cavalry skirmish/escarmouche de cavaliers, z których słynęli zwłaszcza malarze holenderscy i flamandzcy. Ujęcie sceny – w zadymionym pejzażu bitewnym nawiązuje do Norblina, Orłowskiego czy dzieł artystów romantycznych Gericaulta i Michałowskiego. Kozacy zostali potraktowani nieco karykaturalnie natomiast Francuzi (zwłaszcza chorąży) i konie zostały wykonane starannie i widać ekspresję oraz dynamikę sceny.

Cena wywoławcza:
11 000 zł
Estymacja:
15 000 -
20 000 zł
A-135-2018

Wouvermann Philips

Bitwa kawalerii według Wouvermanna.

Bitwa kawalerii według Wouvermanna
litografia/papier, 49,5 x 54,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: Wouvermann pinx, p.d.: Marin Lavigne und Eichens

Cena wywoławcza:
1 300 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-144-2018

Trzeszczkowski Antoni

Generał Józef Bem*.

olej/płótno naklejone na tekturę, 31,5 x 25 cm w świetle ramy
sygn. p.d.: Trzeszczkowski

Cena wywoławcza:
3 500 zł
Estymacja:
4 000 -
4 500 zł
B-7-44-2018

Jaźwiecki Franciszek

Świerk w śniegu, 1939.

olej/tektura, 54,5 x 47,5 cm
sygn. p.d.: Fr. Jaźwiecki / 1939
na odwrociu nalepka pisana na maszynie odręcznie wypisana: AUTOR Jaźwiecki Franciszek Kraków / Tytuł Świerki w śniegu / Technika olejny / Cena zł 150 / Adres J. Fałata 13 m. 18 / Uwagi
poniżej nota z biografią autora

Cena wywoławcza:
2 000 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
1 800 zł
A-138-2018

Jaźwiecki Franciszek

Hala Gąsienicowa w zimie, 1939.

olej/tektura, 47,5 x 54,5 cm
sygn. p.d.: Fr. Jaźwiecki / 1939.
na odwrociu nalepka pisana na maszynie odręcznie wypisana: AUTOR: Jaźwiecki Franciszek Kraków / Tytuł Hala Gąsienicowa w zimie / Technika olej / Cena 160 zł / Adres J. Fałata 13 m. 18 / Uwagi adres urzędowy/ M. Muzeum Przemysłowe Kraków
obok nota z biografią autora

Cena wywoławcza:
3 500 zł
Estymacja:
4 500 -
5 500 zł
A-137-2018

J. Konarski, XIX/XX w.

Napad wilków.

olej/płótno, 75 x 110 cm
sygn. p.d.: J. Konarski
na ramie nalepka: Deutsch-Nationale/Kunst-Ausstellung / Düsseldorf 1907./1860

Cena wywoławcza:
31 000 zł
Estymacja:
35 000 -
40 000 zł
A-120-2018

Fedkowicz Jerzy

Akt/Martwa natura z żółtym dzbankiem*.

olej/tektura, 50 x 37,5 cm
sygn. l.g.: Fedkowicz

Cena wywoławcza:
3 600 zł
Estymacja:
5 000 -
7 000 zł
A-143-2018

Szczygliński Henryk

Żniwa, 1942.

olej/tektura, 17 x 30,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. l.d.: H. Szczygliński 1942
na odwrociu nalepka: Artystyczna introligatornia – ramiarnia / TADEUSZ ZARĘBSKI / Warszawa, Marszałkowska 119 m. 1 / PRACOWNIA RAM, PASSE-PARTOUT/NAKLEJANIE PLANÓW I MAP

Cena wywoławcza:
4 600 zł
Estymacja:
5 000 -
6 000 zł
B-4-44-2018

Teodor Axentowicz

Portret kobiety

pastel/papier, 61 x 46,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Cena wywoławcza:
28 500 zł
Estymacja:
32 000 -
38 000 zł
26 000 zł
B-011-2019

Elster Erwin

Na podwórku*.

olej/tektura, 27 x 35 cm
sygn. p.d.: E. Elster
na odwrociu napisy: 1) Elster Erwin/1887–1977/ASP Kraków 1912 r. 2) Na podwórku

Cena wywoławcza:
900 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-145-2018

Hayder Franciszek

Piwonie i irysy w wazonie*.

olej/ tektura, 67 x 48,5 cm
sygn. p.śr.: F. HAYDER

Cena wywoławcza:
2 700 zł
Estymacja:
3 200 -
3 800 zł
A-142-2018

Priechenfried Alois Heinrich

Dziewczyna czytająca książkę

olej/płótno, 53 x 42 cm
sygn. l.g.: APriechenfried

Cena wywoławcza:
12 800 zł
Estymacja:
15 000 -
18 000 zł
A-019-2019

Lindeman Emil

Pejzaż górski.

olej/płótno, 37 x 48 cm
sygn. l.d.: E. Lindeman
na krosnach zdarta nalepka wystawowa

Cena wywoławcza:
3 000 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
A-139-2018

Brzozowski Kazimierz

Pejzaż tatrzański, 1942.

olej/tektura, 39 x 49,5 cm
sygn. i dat. l.d.: KBrzozowski 1942
na odwrociu napis:  Brzozowski

Cena wywoławcza:
1 900 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
A-136-2018

Malarz szkoły wileńskiej, l. 30. XX w.

Martwa natura z talerzem, dwudziestolecie międzywojenne.

olej/ tektura, 37,5 x 51,5 cm

Cena wywoławcza:
2 000 zł
Estymacja:
2 800 -
3 500 zł
A-129-2018

Portret młodej kobiety.

olej/tektura, 55 x 38 cm

Cena wywoławcza:
3 400 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
A-128-2018

Hayder Franciszek

Kwiaty w wazonie na żółtej draperii*.

olej/ tektura, 56 x 45,5 cm
sygn. p.d.: F. HAYDER

Cena wywoławcza:
2 300 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
A-127-2018

Uziembło Henryk

Na Prypeci, Polesie, 1934*.

akwarela na szkicu ołówkowym/papier, 34,5 x 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i opisany l.d.: HENRYK UZIEMBŁO / NA PRYPECI POLESIE 1934

Cena wywoławcza:
3 000 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
2 800 zł
A-134-2018

Nowakowska-Acedańska Irena

Kościół dominikanów w Tarnopolu, przed 1951*.

gwasz/papier, 23,5 x 32 cm
sygn. i opisany l.d.: I. NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA, p.d.: TARNOPOL
na odwrociu dedykacja: Drogiej Marysi/ „Kawałek” Tarnopola (kość. OO. Dominikanów)/dla wspomnienia/Irena / Gliwice/1951

Cena wywoławcza:
1 400 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-122-2018

Kasprowicz Jan Maksymilian

Sanie na leśnej drodze

olej/płótno, 52,5 x 74 cm
sygn. p.d.: J.M. Kasprowicz

Cena wywoławcza:
6 800 zł
Estymacja:
7 500 -
8 000 zł
B-007-2019-3

Carrière Eugène

Postać kobieca

kredka/papier, 28,5 x 21,5 cm w świetle passe-partout
sygn. faksymile artysty p.d.: Eugène Carrière

Cena wywoławcza:
2 500 zł
Estymacja:
3 000 -
3 500 zł
2 500 zł
A-67-2018
Rysunek

Carrière Eugène

Dwie postacie

kredka/papier, 29 x 22 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:
2 500 zł
Estymacja:
3 000 -
3 500 zł
2 500 zł
A-66-2018
Rysunek

Mehoffer Józef

Chłopiec – projekt polichromii do skarbca wawelskiego.

węgiel/papier, 48 x 31 cm
u dołu napis ołówkiem: Skarbiec Wawelski / Chłopiec
na odwrociu napis ołówkiem: k. 282
pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
2 400 zł
B-1-45-2018
Rysunek

Mehoffer Józef

Emaus.

węgiel/papier, 31,5 x 31 cm
l.śr. napis ołówkiem: Emaus
na odwrociu napis ołówkiem: k. 237
pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
2 400 zł
Estymacja:
2 800 -
3 200 zł
2 400 zł
B-2-45-2018
Rysunek

Norblin de la Gourdaine Jan Piotr

Kazanie Św. Jana Chrzciciela według Rembrandta, 1808

akwaforta/papier, 56,5 x 70 cm (odcisk płyty: 51 x 64,5 cm)
opisany na płycie śr.d.: Rembrandt Sc, 1656

Bibliografia:
Frédéric Hillemacher, Catalogue raisonné de l`oeuvre gravé de Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine, Paris 1848, poz. 5.
Edward Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886, s. 213.
Przecław Smolik, Jana Piotra Norblina prace rytownicze, Łódź 1934, poz. 64, s. 47.

Cena wywoławcza:
3 500 zł
Estymacja:
4 000 -
4 800 zł
3 500 zł
B-007-2019-1

Piranesi Giovanni Battista

Veduta dell'avanzo del Castello...dell'Acqua Giulia, edycja rzymska

akwaforta, 57 x 80,5 cm (odcisk płyty: 40,5 x 61 cm)
sygn. na płycie p.d.: Piranesi Architetto fec.

Cena wywoławcza:
6 800 zł
Estymacja:
7 500 -
9 000 zł
6 800 zł
B-007-2019-2

Pankiewicz Józef

Teka Czternaście Akwafort (nr 10), 1900–1904.

format kart: 32 x 25,5 cm
wymiary teki: 54 x 36 cm
wszystkie plansze sygnowane ołówkiem p.d.: Pankiewicz, numer teki l. d.: 10
znak firmowy papierni – filigran w różnych fragmentach, z całym lub różnie odciętym napisem: VAN GELDER ZONEN lub drugą częścią znaku: tarcza herbowa z lilią andegaweńską
znak firmowy drukarni odbity na wszystkich planszach (sucha pieczęć lub zielony stempel): L. FORT IMPRIMEUR PARIS
stan zachowania: brak dwóch prac, drobne zaplamieni

Cena wywoławcza:
19 500 zł
Estymacja:
23 000 -
28 000 zł
19 500 zł
A-98-2018

Marcouissis Louis

Loterie Nationale – Tranche de la Pologne Heroïque, 1939.

litografia barwna/papier, 60 x 40 cm
sygn. i dat. p.g.: Marcouissis 1939

Cena wywoławcza:
1 300 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
1 300 zł
A-150- 2018

Kamiński Zygmunt

Konstytucja 3 Maja 1791, 1922*.

ołówek/papier, 43,5 x 30,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. przy dolnej krawędzi: 19 /Z.K./22

Cena wywoławcza:
1 300 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
2 200 zł
B-6-44-2018
Rysunek

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 2

litografia kolorowana/papier, 50 × 39 cm
sygn. na kamieniu p.d.: Z. Stryjeńska, na odwrociu l.d.: COPYRIGHT BY C. SZWEDZICKI 1939
stan zachowania: niewielkie zaplamienie przy prawej krawędzi

Praca pochodzi z teki: Z. Stryjeńska, Polish Peasants’ Costumes. With introducion and notes by Thadee Seweryn, Curator of Ethnographical Museum in Cracow, wyd. C. Szwedzicki, Nicea 1939.

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7a

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 6

litografia kolorowana/papier, 50 × 39,5 cm

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7b

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 8

stan zachowania: zadarcia przy lewej krawędzi

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7D

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 14

litografia kolorowana/papier, 39,5 × 50 cm
stan zachowania: niewielkie zaplamienia

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7c
50

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 16

stan zachowania: zadarcia przy prawej krawędzi i w lewym górnym rogu

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7E
51

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 20

sygn. na kamieniu śr.d.: Z. Stryjeńska, na odwrociu l.d.: COPYRIGHT BY C. SZWEDZICKI 1939

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
790 zł
B-007-2019-7F
52

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 24

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
B-007-2019-7G
53

Stryjeńska Zofia

Z teki Polskie Stroje Ludowe – tablica nr 26

Cena wywoławcza:
790 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
54

Gieraga Andrzej

Progresja II, 2000*

technika własna/płyta, 60,5 x 120,5 cm
sygn. i opisany na odwrociu: ANDRZEJ GIERAGA/PROGRESJA II/WYM. 120 1/2/ ROK 2000

Cena wywoławcza:
10 000 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
B-005-2019-4
55

Hałas Józef

Bez tytułu, 1981*

technika własna, 60,5 x 49 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: J. Hałas 81

Cena wywoławcza:
12 500 zł
Estymacja:
15 000 -
18 000 zł
B-004-2019-4
56

Sosnowski Kajetan

14-16. 16-3 z cyklu Obrazy puste, 1961–1963*.

olej/płótno, 100 x 70 cm
opisany na odwrociu: 105 X 75 / KAJETAN / SOSNOWSKI / obraz olejny / „14-16. 16-3” / Warszawa 1961–1963 / ul. Świerczewskiego 95 m. 74

W „Obrazach pustych” jako pierwszy w malarstwie – w miejsce światła pokazywanego dotąd jako blask oświetlający wybrane przez malarza obiekty – zaczął Sosnowski malować światło jako takie. (…) Zdaje się ono przenikać przez płótno od tyłu i rozlewać po nim, zagasając ku krawędziom obrazu. W ten sposób zmierzył się twórca ze swoją prawdą – ową Przybosiową „rzeczywistością prawdziwszą niż rzeczy i ich wygląd”.

Bożena Kowalska, Kajetan Sosnowski – w poszukiwaniu prawdy, w: Kajetan Sosnowski (1913–1987). W poszukiwaniu prawdy. Wystawa malarstwa w setną rocznicę urodzin, Muzeum Miasta Łodzi, Łódź 2013, s.  9–11.

Cena wywoławcza:
32 000 zł
Estymacja:
40 000 -
50 000 zł
34 000 zł
A-114-2018
57

Czerwińska Katarzyna

Płynność koloru, 2012*

technika mieszana/płyta mdf, 41 x 97 x 3,5 cm
sygn. i opisany na odwrociu: Katarzyna Czerwińska/ „Płynność koloru”/2012/ technika mieszana, olej na płycie mdf/zaprawa/olejowo-kredowa, pilśnią/ 41 x 97 cm

Cena wywoławcza:
750 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
850 zł
A-031-2019
58

Zawadzka Ewa

Jawornik Polski, 2016*

technika własna, 32 x 31,5 cm
sygn. i opisany na odwrociu: EWA ZAWADZKA/JAWORNIK POLSKI/2016

Cena wywoławcza:
1 100 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
A-012-2019-5
59

Dominik Tadeusz

Piwonie w wazonie, l. 50. XX w.*.

olej/płótno, 46 x 61 cm

sygn. p.d.: Dominik

Cena wywoławcza:
12 800 zł
Estymacja:
14 000 -
16 000 zł
B-1-44-2018
60

Jonscher Barbara

Czarny koń*.

olej/płótno, 45 x 64,5 cm

Cena wywoławcza:
9 500 zł
Estymacja:
11 000 -
14 000 zł
A-97-2018
61

Kunka Lech

Kompozycja, 1967*.

technika własna/pilśnią, 123 x 60 cm
sygn. dat. l.d.: L. Kunka 67 r.

Cena wywoławcza:
10 500 zł
Estymacja:
14 000 -
16 000 zł
B-2-46-2018
62

Stanek Zdzisław

Studium muszli, 1963*

technika własna, 61,5 x 41,5 cm
sygn. na odwrociu l.g.: Z. Stanek
na krosnach napis: STUDIUM MUSZLI 1963

Cena wywoławcza:
7 000 zł
Estymacja:
9 000 -
11 000 zł
7 200 zł
A-012-2019-4
63

Walczak Ireneusz

Nowe media, 2009*

olej/płótno, 100 x 100 cm
opisany na odwrociu: IRENEUSZ WALCZAK/”NOWE MEDIA”/OL/PŁ/ 100 x 100 cm/2009, monogram wiązany l.g.
obraz wystawiany i reprodukowany:
My house is my language [katalog wystawy], kurator Roman Lewandowski, Rondo Sztuki,  9–30 marca 2012 roku, wyd. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice 2012, s. 48.

Cena wywoławcza:
2 800 zł
Estymacja:
3 200 -
3 800 zł
A-013-2019
64

Tobis Andrzej

Nowe miejsce, 2004*

olej/płótno, 120 x 100 cm
opisany na odwrociu: NOWE MIEJSCE/ Tobis 2004
Andrzej Tobis Il posto nuovo/nowe miejsce, Galeria Il Tempo, Bologna, 17 novembre 2005 – 15 gennaio 2006; Galeria Czas, Będzin, 7 luty – 21 luty 2006, s. 15.

Cena wywoławcza:
7 900 zł
Estymacja:
9 000 -
11 000 zł
7 900 zł
A-014-2019
65

Stanek Zdzisław

Światłoformy struktury I, 1974*

drewno polichromowane/metapleks, 84 x 52 cm
na odwrociu nalepka Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach: nr leg. ZPAP 4077/Imię i nazwisko ZDZISŁAW STANEK/Adres KATOWICE, UL. DRZYMAŁY 5/5/ Tytuł ŚWIATŁOFORMY STRUKTURY/Technika DREWNO POLICH./ wymiar 80 x 50/Cena DWUWARSTWOWY METAPLEKS /Własność ROK 1974/Nr Inwentarzowy 20 000 zł
poniżej kartka z informacją od artysty: UWAGA! /PO ZAWIESZENIU PRACY/NALEŻY ODSUNĄĆ FORMĘ/NA METAPLEKSIE OD PŁASZCZY/ZNY NA KOŃCE BOLCÓW/PRACĘ MOŻNA PODŚWIETLIĆ/ŚWIATŁEM NIEBIESKIM

Cena wywoławcza:
9 800 zł
Estymacja:
12 000 -
15 000 zł
A-012-2019-2
66

Hayder Franciszek

Akt, 1969*.

akwarela/papier, 67 x 47,5 cm
sygn. p.d.: F. Hayder 69

Cena wywoławcza:
1 800 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
A-146-2018
67

Broll Urszula

Kompozycja geometryczna, 1956*

olej/tektura, 17,5 x 21,5 cm
sygn. i datowany na odwrociu U. Broll 1956

Cena wywoławcza:
2 500 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
2 500 zł
A-030-2019
68

Elektryczny cyrk, 2016.

akwaforta, papier, 59 x 78,5 cm
sygn. i opisany przy dolnej krawędzi: 2/100/ ELEKTRYCZNY CYRK/KACPER BOŻEK XVI/XXI

Cena wywoławcza:
900 zł
Estymacja:
1 200 -
1 500 zł
A-19-2018
69

Tarasin Jan

Fragment I, 1990

akwarela/papier, 40,5 x 56 cm
sygn. l.d.: Tarasin 90
na odwrociu: Jan Tarasin 90/ Fragment I
praca pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
7 500 zł
Estymacja:
9 000 -
12 000 zł
A-026-2019
70

Podsadecki Kazimierz

Akt leżący, 1964*

kredka/papier, 21 x 32,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: 4.4.964/K.P.

Cena wywoławcza:
1 900 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
B-004-2019-2
Rysunek
71

Pronaszko Zbigniew

Siedzący prorok – szkic do rzeźby*

ołówek/papier, 29 x 17,5 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:
1 500 zł
Estymacja:
2 000 -
2 500 zł
B-003-2019-1
Rysunek
72

Podsadecki Kazimierz

Dwa akty, 1964*

kredka/papier, 21 x 32,5 cm
sygn. p.d.: PODSADECKI, dat. l.d.: 12.4.964

Cena wywoławcza:
1 900 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
B-004-2019-3
Rysunek
73

Tarasin Jan

Kompozycja II, 1982

akwarela/papier, 38 x 56,5 cm
sygn. na odwrociu.: Jan Tarasin 1982/ Kompozycja II

Cena wywoławcza:
7 500 zł
Estymacja:
9 000 -
12 000 zł
7 500 zł
A-025-2019
74

Płóciennik Henryk

Akt*

akwarela, tusz/papier, 35,7 x 21,8 cm
sygn. p.d.: H Płóciennik

Cena wywoławcza:
1 300 zł
Estymacja:
1 500 -
1 800 zł
B-005-2019-6
75

Kantor Tadeusz

Szkice mężczyzn*

flamaster/papier, 29,5 x 20,5 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:
2 900 zł
Estymacja:
3 500 -
4 000 zł
2 500 zł
B-003-2019-3
Rysunek
76

Płóciennik Henryk

Akt, 1986*

tusz/papier, 24,5 x 17,5 cm
sygn. i dat. p.d.: H Płóciennik 86.

Cena wywoławcza:
950 zł
Estymacja:
1 100 -
1 300 zł
B-005-2019-5
77

Tarasin Jan

Z cyklu Przedmioty, 1977

serigrafia/papier, 42 x 30 cm
sygn. p.d.: Tarasin 77

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 000 -
1 200 zł
800 zł
A-027-2019
78

Starowieyski Franciszek

Akt, 1988*.

ołówek/papier, 23,5 x 17 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.śr.: monogram wiązany, 1688

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
2 200 zł
A-159-2018
Rysunek
79

Szaybo Rosław

Charlie Chaplin*, 2003.

kolaż/papier, 52,5 x 52,5 cm w świetle passe-partout

sygn. i dat. l.d.: ROSŁAW SZAYBO (01)2003

Cena wywoławcza:
2 800 zł
Estymacja:
3 500 -
3 800 zł
A-158-2018
80

Gronowski Tadeusz

Pejzaż ze słonecznym dyskiem, 1975*

tempera/brystol; 70 x 100 cm
sygn. i dat. p.d.: TG 75
na odwrociu studium pejzażu

Praca pochodzi ze spuścizny po artyście.
Obiekt posiada numer katalogowy i został opisany przez dr Annę Agnieszkę Szablowska z Instytut Sztuki PAN – autorkę książki „Tadeusz Gronowski. Sztuka plakatu i reklamy” (Wydawnictwo IS PAN, Warszawa 2005).

Cena wywoławcza:
3 500 zł
Estymacja:
4 000 -
5 000 zł
A-89-2018
81

Tarasin Jan

Z cyklu Przedmioty, 1978

serigrafia/papier, 40,5 x 29,5 cm
sygn. p.d.: Tarasin 78, l.d.: 47/55

Cena wywoławcza:
800 zł
Estymacja:
1 000 -
1 200 zł
800 zł
A-028-2019
82

Grupa Twożywo

Pinokio, 1998*

szablon/karton, 67,5 x 67,5 cm
sygn. i opisany na odwrociu: twożywo 7/30

Cena wywoławcza:
1 200 zł
Estymacja:
1 800 -
2 500 zł
A-032-2019
83

Mitoraj Igor

Perseusz*

brąz patynowany, podstawa – trawertyn, wys. całk. 48 cm, wys. torsu 37,5 cm
sygn. u dołu: MITORAJ, na odwrociu: A 619/1000 HC

Cena wywoławcza:
32 000 zł
Estymacja:
38 000 -
42 000 zł
30 000 zł
B-003-2019-4
Rzeźba
84

Bernewitz Carl Hans

Mól książkowy, ok. 1917 r .

brąz patynowany, podstawa kamienna, wys. całkowita 50,5 cm, wys. figury: 37 cm
sygn. na cokole: Bernewitz fec.
sygn. odlewni: Akt-Ges.v.H. Gludenbeck Berlin
wybity numer odlewu: N 770
na cokole tabliczka z dedykacją: Swojemu Przewodniczącemu/Budowniczemu siły Partii/Edwardowi Osóbce-Morawskiemu/w dniu Imienin/Centralny Komitet Wykonawczy/Polskiej Partii Socjalistycznej/ Warszawa, 13.10.1945 r.
stan zachowania: brak harcapu

Cena wywoławcza:
6 900 zł
Estymacja:
7 500 -
9 000 zł
A-006-2017
Rzeźba
85

Puchar nagrodowy – Krajowa Wystawa Koni w Lublinie, wyk. i proj. Bracia Łopieńscy, 1939

mosiądz miedziowany/odlew, cyzelowanie, podstawa – kamień, wys. całk. 41,5 cm
sygn. dwukrotnie (stopa, podstawa): B-CIA ŁOPIEŃSCY /WARSZAWA
na cokole tabliczka z grawerowanym napisem: KRAJOWA/ WYSTAWA KONI / LUBLIN 1939 R.
stan zachowania: pęknięta postawa, starta patyna
Puchar w stylu art déco, zaprojektowany przez Pracownię Braci Łopieńskich. W archiwum Pracowni znajduje się fotografia analogicznego pucharu, z dekoracją grawerowaną.

Cena wywoławcza:
5 000 zł
Estymacja:
6 000 -
8 000 zł
5 000 zł
A-001-2019
Varia
86

Puchar myśliwski – nagroda za I miejsce w biegu myśliwskim, Wiedeń, V. Mayer’s Söhne, 1886–1893

srebro pr. 800/odlew, cyzelowanie, wys. 65 cm, waga: 1825 g
znaki: korona, półksiężyc, próba 800, prasa (znak Bremy), znak firmowy: V. MAYER’S SӦHNE, znak importowy, cecha dodatkowa, numer: 7833, N.

Puchar neorenesansowy na wysokiej, okrągłe podstawie z pokrywą zwieńczoną figurą Sławy. Na brzuścu w medalionach dedykacja: Galopujemy z hardem lecz smętnem obliczem/Wolelibyśmy z szablą a musimy z biczem/Zwycięzcy z biegu myśliwskim Lwów 28.VI.1893.
Sentencja pochodzi z utworu Wyścigi konne w Warszawie. Obrazek dramatyczny w dwóch częściach Konstantego Gaszyńskiego (opublikowany w: Poezje. Wydanie zupełne, opr.  L.  Zienkowicz, Lipsk 1868).

Puchar stanowił nagrodę dla zwycięzcy biegu myśliwskiego, który odbył się w czerwcu 1893 roku we Lwowie, jako jedna z sześciu gonitw w ramach wyścigów konnych. W biegu wzięło udział pięciu jeźdźców. Mieli do pokonania odcinek 4000 m z dwunastoma przeszkodami. Trofeum zdobył por. Miklos na ogierze Nadorze z hodowli płk. H. Polko.
V. Mayer’s Söhne – najsłynniejsza wiedeńska firma złotnicza działająca w XIX i XX wieku. Została założona w roku 1810 przez Vincenza Mayera. Po jego śmierci wytwórnia została przejęta przez synów: Józefa, Vincenza i Franza Mayera, którzy działali do roku 1922.

Bibliografia: Wyścigi konne we Lwowie, „Gazeta Lwowska” 1893, R. 83, nr 146, s. 4–5.

Cena wywoławcza:
14 000 zł
Estymacja:
18 000 -
25 000 zł
15 000 zł
B-008-2019
Srebra i platery
87

Roman Potocki (1851–1915), W trzech wojnach. Wspomnienia, wyd. Editions Spotkania 2018

papier, złocenia, oprawa – skóra, mora, 25 x 20,5 x 5 cm
egzemplarz nr 10/50
Kolekcjonerskie wydanie wspomnień Romans Potockiego, III ordynata łańcuckiego. Egzemplarz nr 10 z limitowanej edycji (50 egzemplarzy). Załączony certyfikat z numerem oraz podpisem wydawcy.

Cena wywoławcza:
2 200 zł
Estymacja:
2 500 -
3 000 zł
B-007-2019-9
Varia
88

Plakat propagandowy Komunizm – to władza radziecka plus elektryfikacja, 1955..

offset/papier, 67,5 × 97,5 cm
sygn. p.g.: BERMAN – 55
stan zachowania: db (zagniecenia)

Cena wywoławcza:
1 200 zł
Estymacja:
1 500 -
2 000 zł
A-79-2018-7
89

Trepkowski Tadeusz

Plakat II rencontres sportives amicales internationales de la jeunesse 1-4 août Warszawa, 1955..

offset/papier, 59 x 86,5 cm
sygn. p.g.: T. TREPKOWSKI
stan zachowania: bdb –

Cena wywoławcza:
500 zł
Estymacja:
700 -
900 zł
A-79-2018-5
90

Przystański Władysław

Plakat Przestrzegaj norm dźwigania

offset, 67,5 x 48 cm
sygn. p.d.: W. PRZYSTAŃSKI W. OSAKOWSKI
stan zachowania: db+
pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
350 zł
Price:
500 €
Estymacja:
700 -
A-008-2019-3
91

Przystański Władysław

Plakat Zły but kaleczy

offset, 67,5 x 47,5 cm
sygn. na odwrociu czarną farbą: W. PRZYSTAŃSKI
stan zachowania: bdb –
pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
300 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
300 zł
A-008-2019-4
92

Przystański Władysław

Plakat Zapnij!

offset, 68 x 48 cm
sygn. p.d.: PRZYSTAŃSKI W.
stan zachowania: bdb–

Cena wywoławcza:
350 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
300 zł
A-008-2019-8
93

Przystański Władysław

Plakat Nieostrożność grozi pożarem

offset, 67,5 x 47,5 cm
sygn. l.d.: W. PRZYSTAŃSKI W. OSAKOWSKI
niewielkie zadarcie l.g. róg; p.d. róg, pośrodku, w górnej części po prawej zagięcia
stan zachowania: bdb-
pochodzi od rodziny artysty

Cena wywoławcza:
300 zł
Estymacja:
500 -
700 zł
A-008-2019-6